Pakume abi keskkonnamõju eelhinnangute koostamisel, et hinnata, kas konkreetse projekti või tegevuse puhul on vajalik algatada keskkonnamõjude hindamine (KMH) või keskkonnamõjude strateegiline hindamine (KSH).
Keskkonnamõju eelhinnang aitab:
Selgitada võimalikke keskkonnamõjusid – tuvastada projekti või plaani võimalikud mõjud loodusvaradele, veekvaliteedile, õhusaastele, bioloogilisele mitmekesisusele, sotsiaalsele ja majanduslikule keskkonnale.
Määrata hindamise vajadus – otsustada, kas tegevuse või planeeringu elluviimine eeldab põhjalikumat KMH või KSH protsessi, mis arvestab laiemat ja süvitsi minevat mõjuanalüüsi.
Leida võimalikud leevendusmeetmed – tuua välja esialgsed soovitused, kuidas vähendada või ennetada tuvastatud keskkonnamõjusid, et muuta projekt keskkonnasõbralikumaks ja jätkusuutlikumaks.
Pakume terviklikku lähenemist, mis hõlmab kohalike seaduste ja regulatsioonide tundmist, valdkonnaspetsiifiliste andmete analüüsi ning tõenduspõhist nõustamist, et teha vastutustundlik ja põhjendatud otsus KMH või KSH vajalikkuse kohta.
Natura hindamine on protsess, mille eesmärk on hinnata, kas kavandatav tegevus või projekt võib oluliselt mõjutada Natura 2000 kaitsealasid, mis on loodud Euroopa Liidus väärtuslike looduslike elupaikade, liikide ja nende elukeskkondade kaitsmiseks.
Natura hindamine koosneb mitmest etapist:
Eelhindamine – esmalt hinnatakse, kas kavandatav tegevus või projekt võib potentsiaalselt mõjutada Natura ala, sealhulgas ala loodusväärtusi ja seal elavaid kaitsealuseid liike. Kui mõju ei tuvastata, võib protsess lõppeda siin.
Põhjalik hindamine – kui esineb võimalus, et tegevus võib Natura ala mõjutada, viiakse läbi täpsem hindamine, et analüüsida mõju ulatust ja ulatust. See hõlmab tavaliselt põhjalikku ökoloogilist analüüsi, et mõista, kuidas ja millisel määral kavandatav projekt võib ala elustikku ja elupaiku mõjutada.
Leevendusmeetmete planeerimine – kui hindamine näitab, et kavandatav tegevus avaldab negatiivset mõju, tuleb leida meetmeid mõju vähendamiseks või vältimiseks. Need võivad hõlmata täiendavaid kaitse- või taastamismeetmeid.
Alternatiivide kaalumine ja erandite hindamine – kui olulised mõjud jäävad pärast leevendusmeetmete rakendamist alles ja projekt on siiski vajalik, tuleb kaaluda alternatiivseid lahendusi või erandeid. Erandit võib kaaluda ainult siis, kui projekt on ühiskonna jaoks ülioluline ja puuduvad teised mõistlikud alternatiivid.
Natura hindamine on seadusega nõutav, kui kavandatav tegevus võib potentsiaalselt mõjutada Natura 2000 alasid, ja on oluline osa keskkonnamõjude hindamise protsessist, eriti loodusväärtuste ja elurikkuse säilitamisel.
Aitame hinnata, kas kavandatav projekt sobib planeeritud asukohta ja millised on peamised keskkonnatingimused, mida tuleb arvestada enne projekti elluviimist. Meie abiga saate varakult teada:
Kas antud asukoht võimaldab kavandatavat tegevust – uurime, kas alal on mingeid piiranguid (näiteks looduskaitsealad, Natura 2000 alad, vee- või õhukaitsealad), mis võivad piirata tegevuse elluviimist või nõuda erilube.
Millised on asukohast tulenevad keskkonnariskid ja -piirangud – hindame võimalikke keskkonnamõjusid nii loodus- kui ka inimkeskkonnale, et tuvastada võimalikud probleemid ja leida lahendusi nende ennetamiseks.
Millised meetmed võivad olla vajalikud – aitame planeerida vajalikke leevendusmeetmeid või alternatiivseid lahendusi, et vähendada keskkonnamõjusid ja tagada projektile sobiv kooskõla kohalike seaduste ja keskkonnanõuetega.
Selle protsessi abil saate enne projektiga edasiliikumist selge ülevaate, kas valitud asukoht on sobiv ning milliseid samme tuleks projekti keskkonnasäästlikuks elluviimiseks järgida.
Koostöös teiste ekspertidega aitame koostada „ei kahjusta oluliselt“ (DNSH – Do No Significant Harm) ja kliimakindluse hinnanguid, et tagada projekti vastavus keskkonna- ja kliimaeesmärkidele. Need hinnangud on olulised keskkonnahoidliku ja vastutustundliku projektijuhtimise jaoks ning võivad olla ka vajalikud nõuded EL-i rahastuse ja regulatiivsete lubade saamiseks.
“Ei kahjusta oluliselt” hinnang (DNSH) – analüüsime, kas projekt vastab „ei kahjusta oluliselt“ põhimõttele, mis tähendab, et tegevus ei tohiks avaldada olulist negatiivset mõju keskkonnale ja kliimaeesmärkidele. DNSH hindamisel keskendume kuuele EL-i keskkonnaeesmärgile: kliimamuutuste leevendamine, kohanemine kliimamuutustega, vee- ja merevarude kaitse, ringmajandus, saaste ennetamine ja kontroll ning elurikkuse kaitse.
Kliimakindluse hinnang – hindame projekti vastupanuvõimet kliimamuutustele, sealhulgas kohanemisvõimet äärmuslike ilmastikuolude ja pikaajaliste kliimamuutuste suhtes. Kliimakindluse hinnanguga tuvastame potentsiaalsed kliimariskid ning pakume välja strateegiaid, kuidas neid riske maandada ja tagada projekti jätkusuutlikkus ka tulevikus.
Koostöös ekspertidega tagame põhjalikud ja täpsed hinnangud, et aidata teie projektil vastata keskkonna- ja kliimanõuetele ning panustada jätkusuutlikku arengusse.